WordPress 2.6.3 ve Güncelleme Notları

WordPress yeni sürümü olan 2.6.3`ü duyurdu. Bu güncellemenin sebebi ufakta olsa bir güvenlik açığı.

WordPress`in yönetim panelinin başlangıç sayfasında gösterdiği beslemeleri çekmek için kullandığı Snoopy sınıfında ortaya çıkan bir açık dolayısıyla böyle bir güncelleme yayınlamaya karar vermişler.

Bende bunun üzerine güncelleme işlemini yapmaya karar verdim;

Gerekli dosyaları indirdikten sonra tüm blogun yedeğini aldım ve güncelleme işlemine başladım. Sadece iki dosyada değişiklik yapmak yeterliydi; wp-includes dizinindeki class-snoopy.php ve version.php dosyaları.

İşlemin ardından yazılarıma eklediğim resimlerin görüntülenemediğini farkettim. Bende dosya upload dizinimdeki (eğer değiştirmediyseniz standart dizin; wp-content/uploads) bütün resimleri silerek aldığım yedekleri geri yükledim. Bu işlem ardından sorun düzeldi. Yalnız eski dosyaların üzerine yazmak sorunu düzeltmiyor, lütfen önce resimleri silin ardından yedeğinizi geri yükleyin. Eğer upload dizininide silmişseniz yedeğinizi geri yüklediğinizde izinleride kontrol etmeniz gerekecektir.

Bunun dışında başka bir sorun gözüme çarpmadı şimdilik, eğer olursa burada çözümü ile birlikte sizinle paylaşmaktan zevk duyarım.

Eğer sizde güncelleme yapacaksanız mutlaka yedek almayı unutmayın.

  • Güncelleme işlemleri ile ilgili deyallar için bu sayfayı ziyaret edebilir,
  • WordPress`in son sürümü olan  2.6.3`ün Türkçe sürümünü buradan indirebilir,
  • Sadece güncelleme gerektiren dosyalar ise aşağıdaki adreslerden indirebilirsiniz;
    wp-includes/class-snoopy.php
    wp-includes/version.php

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir