Windows 7 RC İncelemesi

windows 7Microsoft Vista ile kullanıcılarda yarattığı hayal kırıklığını Windows 7 ile telafi edebilecek gibi görünüyor. Windows 7`nin en büyük avantajı ise tartışmasız performansı. Microsoft, Windows 7 yi yazarken herşeye sıfırdan başlandığını ve işletim sisteminin çekirdek yapısının tamamen değiştirildiğini söylemişti.

Windows 7 RC (Release Cendidate) sürümü işletim sisteminin satışa sunulmadan önceki son test sürümü ve hali hazırda microsoftun web sitesinden indirelebilir durumda. Bizde incelememizi bu sürüm üzerinde yapıcaz.

Sözü daha fazla uzatmadan incelememize geçelim. İnceleme derken; teknik detaylar, performans testleri, grafikler, tablolar falan beklemeyin sakın, Windows 7 RC`deki kullanıcı deneyimimden bahsedicem sizlere sadece.

Windows 7 RC`yi test ettiğim bilgisayarımın özellikleri şöyle;
HP Pavillion dv9630
Intel T7700 2,4 Ghz işlemci
2 GB Ram
Nvidia Geforce 8600M GS
Windows 7 Ultimate 32bit işletim sistemi

 • Öncelikle bilgisayarın daha hızlı açıldığını ve kullanıma hazır hale geldiğini söyleyebilirim.
 • Vista`da bilgisayarım açıldıktan sonra kablosuz bağlantının kurulmasını beklemek zorunda kalıyordum, Windows 7`de böyle bir sorun yaşamadım.
 • Windows 7 ilk kurulum sonrasında aygıt sürücülerimin çoğunu yüklemişti. Ekran kartı ve birkaç aygıt hariç. Eksik olan sürücüleride Windows Update işlemi yaparak buldu ve kurulumlarını yaptı. Bilgisayarımda olan parmak izi okuma aygıtı için sürücü ve yazılım bulamamıştı. Yaklaşık bir hafta sonra güncellemeleri kontrol ederken, HP`nin web sitesinde bulduğunu söyleyen bir mesaj gösterdi ve sürücünün kurulum dosyasına direk bağlantı verdi. Banada kurulum dosyasını indirip kurmak kaldı sadece.
 • Aygıt sürücüleri konusunda sadece Creative markalı bazı ses kartlarında sorun yaşandığını duymuştum.
 • Windows 7`nin performansından bahsetmiştim yazının en başında; aynı programdan birden fazla açtığınızda belli bir sayıdan sonra yeni açılan programlar ya çok az yer kaplıyorlar yada hiç yer kaplamıyorlar ram üzerinde. 300 tane kadar Firefox tarayıcısı açarak deneyebilirsiniz :)
 • Vista`da hiç arama yaptınız mı? cevabınız evet ya da hayır olsun farketmez, Mutlaka Windows 7`de de arama yapmalısınız. Bilgisayarda arama yapmanın bu kadar kolay ve kullanışlı olduğunu daha önce görmediğinize eminim. Vistadaki arama işleminden daha performanslı olduğunu ve üstüne birde yazdığınız kelimenin metin belgelerinin içindede arandığını ve kelimenin geçtiği cümle ile birlikte ön izlemesinin sonuçlarda yer aldığını söylemek istiyorum. Bu özelliği artık Microsoft`un yeni arama motoru olan bing.com`da da bulabilirsiniz.
 • Başlangıç Menüsünde güzel değişiklikler var. Örneğin Vista`da olduğu gibi son kullandığınız programlara hızlı erişiebildiğiniz bir listeye ek olarak o program ile açtığınız son dökümanlarada hızlıca ulaşabiliyorsunuz. start menu
 • Şimdi farkettim; açık olan bir dökümanın yerini değiştirebiliyorsunuz. Döküman şuan kullanımda gibisinden birşey söylemiyor.
 • Bilgisayarınızın başlangıcında çalışacak olan programları düzenleyebildiğiniz araç Windows7 de kaldırılmış. Nedenini çok merak ediyorum açıkçası. Bu durumda iş yine msconfig`e düştü.

Bu yazı mütemadiyen güncellenecektir :)

Windows 7 RC İncelemesi” hakkında 4 yorum

 1. Güzel bir yazı olmuş, uzun zamandır Windows 7 kullanıyorum. Microsoft XP’den sonra bir adım da olsa ilerleme kaydetmiş bu sürümde :) .
  Vistanın makyajlı-biraz iyileştirilmiş şekli gibi dursa da henüz tam karar veremedim; biraz makyajı aşmış gibi geliyor şimdilik.

  Yazınızda 1-2 şey dikkatimi çekti; kablosuz bağlantının kurulmasını bekliyordum diyorsunuz ben de Windows 7 de bekliyorum ama uyku modundan çıktığında normalde tıkır tıkır çalışıyor sanırım sürücü sorunu intel’in güncelleme yapmasını bekliyorum. 300 Firefox açın demişsiniz, ancak firefox’u ger açtığınızda yeni bir program başlamaz sadece yeni bir pencere açılır. Bu yüzden bir de winrar falan açmayı deneyin.

 2. Yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle, bende ilk bakışta biraz makyaj var sadece diye düşünmüştüm ama kullandıkça ciddi performans ve kullanışlılık farkı olduğunu gördüm. Bu durumu etkileyen ve kullanıcılarda farklı sonuçlar yaratan elimizdekinin RC sürümü olmasından da kaynaklı donanım ve sürücü uyumsuzluğu olabilir sanırım, bu farklılık sizinde bahsettiğiniz gibi diğer konularda da farklı sonuçlar ortaya çıkmasına sebep oluyor galiba.

  Kablosuz bağlantı konusunda, Vistada ilk bağlantı kurulana kadar ciddi bir süre bekliyordum, Wİn7 de ise (Beta`da dahil) bilgisayarı açtığımda %85 oranla bağlantı kurulmuş oluyor. Uyku modundan çıktığımda ise ben internet bağlantısını kullanana kadar kablosuz bağlantı kurulu değilmiş gibi bekliyor, o sırada oda uyuyor sanırım :) Performans testi için, Winrar denemedim ama Filezilla, Visual Studio, Office programları ile deneme yaptım sonuç oldukça tatminkar bence.

 3. İndirmek istiyorum da tek bi sorum var türkçe dil desteği var mı yoksa sıkıntı çekebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir