Photoshop`da Piksellerle Çalışmak

Photoshop programında kare, dikdörtgen gibi şeyler çizerken çoğu zaman belli ölçülere göre çalışmamız gerekebilir.

Ben Photoshop programını web sayfalarının arayüzlerini hazırlamak için kullanıyorum. Önceleri pek fazla ölçülere bağlı kalmıyordum, göz kararı yerleşim yapıyordum çoğu zaman. Bir çalışmada tasarımı belli ölçülerde hazırlamam gerekiyordu ve kurcalarken birazdan anlatacağım yöntemi buldum.

Bu yazıyı yazıyorum ama okurken “bunlamı uğraşıyosun sen ya” gibi şeyler söyleyen arkadaşlar olacaktır sanırım :) ama sonuçta bu benim çok önceleri deneme yamulma yöntemiyle bulduğum bir şey. Neyse ben yazmaya devam ediyorum, sizde okuduktan sonra yorumlarınızı iletirseniz sevinirim.

Photoshop programında çizdiğimiz şekilleri boyutlandırırken CTRL + T tuş kombinasyonu ile Free Transform moduna geçeriz ve istediğimiz ölçülerde çizdiğimiz şekli boyutlandırırız. Fakat programı ilk çalıştırdımığızda Free Transform moduna geçince en üstteki seçeneklerin bulunduğu alanda Genişlik (W) ve Yükseklik (H) değerleri {b37308656c33162324ff65225e82e2108e055e1750c77e57bbd5b57f429e299b} cinsinden tanımlanmıştır.

Bu alanlara Free Transform modundayken sadece px yazıp ESC tuşuna basarsak photoshop programını kapatana kadar o alanlarda ölçüler px olarak görünecektir. ESC tuşuna bastıktan sonra tekrar CTRL + T tuş kombinasyonuna basarsanız ölçülerin px cinsinden olduklarını göreceksiniz.

İsterseniz bu alanlara diğer ölçü birimlerinide yazarak kullanabilirsiniz. Örneğin; cm, mm gibi.

Bu işlem için benim kullandığım yöntem bu, belkide çok daha kolay bir yolu vardır. Eğer daha farklı veya daha kolay bir yöntem biliyorsanız bunları yorum kısmında bizlerle paylaşırsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir