Lorem ipsum dolor sit amet…

Web tasarımı ile uğraşıpta “Lorem İpsum”u bilmeyen tasarımcıyım demesin :) Şaka bir yana bende ilk zamanlarda “bu ne ya ?”, “hangi dilde yazmışlar ?” gibi bir çok varyasyonu türetilebilicek sorular soruyordum bu kelimeleri gördüğümde. İş sadece o iki kelimeden ibaret olsa neyse, ardından gelen anlamsız, cümleye benzeyen metinlere ne demeli…

Biraz araştırma yapınca bu metinleri oluşturan suçluyuda bulmuş oldum; www.lipsum.com.

Bu anlamsız metin öbeklerinin daha çok tasarım yapanların metin gelicek alanlarda insanların dikkatini metinlerden çok tasarıma çekmek için kullandıklarını öğrendim. Örnek vermek gerekirse bir web sitesi taslağı düşünün ve içinde son 5 haberin başlıkları ve özetleriyle birlikte geldiğini. Şimdi bu taslağı müşterinize gösterirken başlık ve haber özeti alanlarına “Buraya Haber Başlığı Gelicek”, “Buraya haber metni gelicek, Buraya haber metni gelicek, Buraya haber metni gelicek….” gibi şeyler yazmak ilk başta mantıklı gelsede sayfanın genel düzeni ve görünüm açısından hoş durmuyor. Bunun yerine tasarımcılar bu “Lorem ipsum” ile başlayan metinleri kulanıyorlar.

Lorem İpsum`un web sitesinde daha önce dikkat etmediğim bir şey var. Geçtiğimiz ay farkettim bunu, websitesinin üstünde bir çok dile ait çevirilere bağlantı verilmiş. Bu sayfalarda kendi dilinizde (Türkçe dahil) Lorem İpsum Nedir ?, Nereden Gelir ?, Neden Kullanırız ? Nereden Bulabilirim ? sorularına cevaplar bulabilirsiniz. Lorem İpsum”un Türkçe sayfası için…

Bu açıklamaların hemen altında “Lorem İpsum” ile başlayan metinler oluşturmanız için bir bölüm var. Buradan paragraf, sözcük, karakter, liste seçeneklerinden birini seçip yanınada kaç tane olacağını yazıp “Lorem İpsum Üret” butonuna basınca belirlediğiniz kriterlerde metin oluştutup size gösteriliyor. İsterseniz oluşturulacak metnin “Loprem İpsum” ile başlamamasınıda sağlayabiliyorsunuz.

Eğer bu metinleri sık sık kullanıyorsanız ve Firefox tarayıcınızda varsa her seferinde www.lipsum.com adresine girmenize gerek yok. Firefox için hazırlanan Dummy Lipsum eklentisi ile siteye girmeden de aynı metinlerden oluşturabiliyorsunuz. Eklenti www.lipsum.com adresine bağlanarak metinleri oluşturuyor, kendi kafasına göre değil yani.

Ayrıca eklentinin HTML taglarını göstermesi (isterseniz), oluşturulan metni önce seçip ardından CTRL + C tuş kombinasyonunu kullanmanızı gerektirmeyen “Copy to clipboard” butonu ile çok kullanışlı bir eklenti bence.

Dummy Lipsum Ekran Görüntüsü

Dummy Lipsum Ekran Görüntüsü

Dummy Lipsum - Aynı zamanda HTML taglarınıda gösteriyor

Dummy Lipsum - Aynı zamanda HTML taglarınıda gösteriyor

Lorem İpsum`a alternatif olarak Türkçe metinler yaratabileceğiniz bir websitesi de mevcut. Oluşturulan bu metinler kendi dilimizde olduğu için biraz komik geldi ama yinede kullanılabilir diye düşünüyorum.
Türkçe Lorem İpsum için…

Türkçe lorem ipsumda oluşturulmuş bir metin örneği;

Uzattı sinema gülüyorum ve yazın sıradanlıktan ekşili çorba un değirmeni tv mıknatıslı okuma sayfası. Düşünüyor sandalye ve sıradanlıktan uzattı filmini mi koştum dergi bilgisayarı batarya kutusu filmini mi tv filmini mi gidecekmiş. Sıradanlıktan dışarı çıktılar eve doğru salladı adanaya anlamsız.

Lorem ipsum dolor sit amet…” hakkında 4 yorum

  1. Geri izleme: Kullanışlı FireFox Eklentileri > Aykut Önen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir