Kullanışlı FireFox Eklentileri

firefoxSizlere benim sıkça kullandığım bazı FireFox eklentilerinden bahsetmek istiyorum. Sizde benim gibi web tasarımı ile uğraşıyor veya en azından internette benim gibi çok fazla zaman harcıyorsanız işinize yarayacağını düşünüyorum bu eklentilerin.

Kiminiz anlatacağım eklentilerin bazılarını biliyorsunuz, kiminiz hiç duymamış olabilirsiniz, hatta eklenti nedir diye bile soranınız olabilir. Bu sebeple kısaca firefox tarayıcısından ve eklentilerden bahsederek başlıyorum yazıma ama önce yazıda bahsedilen eklentilerin listesini yazalım…

 1. CssViewer
 2. DND Domain Details
 3. Dummy Lipsum
 4. Firebug
 5. Kgen
 6. Quick Restart
 7. Screen Grab
 8. TinyUrl Creator
 9. Url Link
 10. Window Resizer
 11. WordPress Helper

Firefox Mozilla`nın geliştirdiği açık kaynak kodlu bir internet tarayıcısıdır. Özetle açık kaynaklı olması sebebi ile ücretsiz ve herkezin geliştirilmesine katkı sağlayabileceği bir yapıya sahiptir. Bahsi geçen eklentilerde zaten kullanıcılar tarafından geliştirilip kullanıma sunulmuştur. Firefox`un tercih edilmesindeki en önemli sebeblerden birisi bu eklentilerdir. Ayrıca hızlı ve stabil çalışmasıda tercih edilme sebeplerinden sayılabilir.

Eklentiler ise firefox tarayıcınızın standart özelliklerinin kullanıcılara yeterli gelmediği durumlarda işlevsellik katan küçük programlardır. Web sayfaları arasında gezinirken devamlı yaptığınız şeyleri kolaylaştırmaktan tutun, ihtiyacınız olan bir şeyi yapmak için 10 takla atmanızı gerektiren durumlara kadar aklınıza gelen gelmeyen bir çok şey için eklenti bulmak mümkün firefox`un eklentileri arasında.

Benim hali hazırda kullandığım ve sizlere bahsedeceğim eklentilere geçmeden önce;
– Firefox tarayıcısını indirebileceğiniz adres;
http://www.mozilla-europe.org/tr/firefox/

– Firefox için eklentilerin bulunduğu adres;
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/

Gerekli adresleri verdikten sonra, eklentileri nasıl yükleyeceğinizden bahsedeyim kısaca. Yüklemek istediğiniz eklentinin sayfasında, üzerinde “Add to FireFox” yazan yeşil bir buton bulunmaktadır. Bu butona tıkladığınızda sizden kurulum için onay isteyen bir ekran çıkar, ekranda yer alan “Şimdi Kur” butonuna basarak kurulumu başlatabilirsiniz. Genelde kurulumlar bir kaç saniye sürer. Kurulum ardından Firefox tarayıcınızı yeniden başlatmanız gerektiğini söyleyen bir uyarı alacaksınız. Yeniden başlatma işlemi ardından yüklemiş olduğunuz eklentiyi artık kullanabilirsiniz.

Şimdi eklentilerimizi anlatmaya başlayalım…

CssViewer
Seçilen elementin css kodunu gösteriyor. Araçlar menüsünden yada araç çubuğuna eklediğiniz butona basarak aktif hale getiritorsunuz ve mouse ile üzerine geldiğiniz elementin css kodunu tüm detayları ile gösteriyor. Bunun için normalde web sitesinin kaynak kodunu açmanız, sitede kullanılan css dosyasını bulup bilgisyarınıza indirmeniz ve ardından aradığınız elementi bulmanız ve o elemente atanan css class yada ID`sini css dosyasından bularak incelemeniz gerekir. İşte bu küçük eklenti sizi bir çok angarya işten kurtarıyor.

İndirme Adresi : https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2104

cssviewer

Css Viewer

DND Domain Details
Ziyaret edilen web sitesinin bulunduğu sunucu özelliklerini (Server IP`si, İşletim sistemi) kolayca öğrenmenizi sağlıyor. Bunun dışında tek tuş ile bulunduğunuz web sitesinin Whois sorgulamasını yapabiliyor, web sitesinin Arama sayfalarındaki pozisyonunu, kayıt işlemini kimin yaptığını, Name Server bilgisi gibi bir çok bilgiyi alabiliyorsunuz.

İndirme Adresi: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2166

DND Domain Details

DND Domain Details

Dummy Lipsum
Daha önce burdaki yazımda bahsettiğim Dummy Lipsum eklentisi www.lipsum.com sitesine girmenize gerek kalmadan küçük arayüzü sayesinde kolayca istediğiniz kriterlerde lipsum metinleri yaratmanızı sağlıyor.

İndirme Adresi: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2064

Dummy Lipsum

Dummy Lipsum

Firebug
İşte web tasarımı ile uğraşan bir çok kişinin vazgeçilmezi. Ziyaret edilen web sitesinin html kodları, css bilgisi, Dom, JS kodları gibi tüm bilgilerine kolayca ve tek noktadan ulaşabilmenizi sağlıyor. Üzerinde değişiklik yaprak sitedeki etkisi görülebiliyor. İncele özelliği ile üzerine gelinen elementin özelliklerini gösteriyor.

İndirme Adresi: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1843

FireBug

FireBug

Kgen
Ziyaret edilen web sitesinin içinde en çok kullanılan kelimeleri gösteriyor, hangi kelime kaç kere geçmiş gibi. İstenirse etiket bulutu şeklindede gösterilmesi sağlanabiliyor. Hazırladığınız web sietsi için keyword oluşturmak amacıyla kullanılabilir. Göz ardı edilecek kelimeler vb ayarlanabiliyor.

İndirme Adresi: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/4788

Kgen

Kgen

Quick Restart
FireFox kullanıcıları zaman zaman tarayıcısını yeniden başlatmak isteyebiliyor. Bu düğme işte sadece bu işe yarıyor, tabi açık olan sekmelerinizi kaybetmeden. Mesela ayarlarda bir değişiklik yaptınız, yada yeni bir eklenti yüklediniz. İşte bu gibi durumlarda Quick Restart eklentisi açık olan sekmeleri hafızasında tutarak tarayıcınızı kapatıp tekrar açıyor.

İndirme Adresi: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3559

Quick Restart

Quick Restart

Screen Grab
Benim favorilerimden biri olan Screen Grab; ziyaret ettiğiniz web sitelerinin ekran görütüsünü kolayca almanızı sağlıyor. İstenirse sadece görünen alanı istenirse tüm web sitesini bir kaç saniyede kaydedebiliyorsunuz. Kayıt ederken hangi ismi vereceiğini, nereye kaydediceğini, resim kalitesini, türünü ayarlar bölümünden belirleyebiliyorsunuz. Sık sık web sitelerinden ekran görüntüsü alıyorsanız, bu eklentinin işinizi ne kadar kolaylaştıracağına şaşıracaksınız.

İndirme Adresi: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1146

Screen Grab

Screen Grab

TinyUrl Creator
Tinyurl web sitesini biliyorsunuzdur. Uzun web sitesi adreslerini paylaşmak istediğinizde bu site kısa urller oluşturarak işinizi kolaylaştırıyor. Bu konu hakkında bilgisi olmayanlar için küçük bir örnek vereyim; mesela benim blogumda yayınladığım bu yazıya twitter, facebook gibi yazdığınız mesajda karakter sayısına sınır getiren bir yerde bağlantı vermek istiyorsunuz. Bu yazının adresi; “http://aykutonen.com/kullanisli-firefox-eklentileri” şimdi bu adresi TinyUrl web sitesi üzerinden kısaltırsak bize “http://”tinyurl.com/1254” gibi bir adres verecektir. Bu adresi tinyurl kendi içerisinde sakladığı için, oluşturulan bu kısa url benim bu yazıma ulaşılmasını sağlayacak. bizde bu kısa Url yi istediğimiz yerde paylaşabileceğiz. İşte bu işlem için sadece bu eklentiyi kullanarak bir kaç saniyede kısa url`nize ulaşabilirsiniz.

İndirme Adresi: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/126

TinyUrl Creator

TinyUrl Creator

Url Link
Bazen web sitelerinde url olarak tıklayamacağınız düz metin halinde web sitelerinin adresleri yer alır. Bunları kopyalayıp yeni bir sekme yada tarayıcı penceresi açarak adres satırına yapıştırırsınız. İşte bu eklenti sizi bu zahmetten kurtarıyor. Adresi seçip sağ tıkladığınızda size yeni sekmede, yeni tarayıcıda aç gibi bir sürü seçenek sunuyor.

İndirme Adresi: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/403

Url Link

Url Link

Window Resizer
Bu eklenti tarayıcınızı istediğiniz ölçülere göre boyutlandırıyor. Mesela 1280*1024 çözünürlüğe sahip bir ekranınız var ve bir tasarım yapıp tarayıcıda ön izlemesine bakıyorsunuz. Bu eklenti ile
tarayıcınızı o anda 800*600 yada istediğiniz başka bir çöznürlüğe getirebiliyorsunuz.

İndirme Adresi: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1985

Window Resizer

Window Resizer

WordPress Helper
Bu eklenti ise WordPress kullanıcıları düşünülerek hazırlanmış. WP kullanılarak hazırlanmış bir blogunuz var ise, sitenize gitmek için, yönetim paneline girmek için, yorumları kontrol etmek için tarayıcınızda yeni bir sekme açıp adresi yazmak gibi işlerle uğraşmıyorsunuz, bu eklenti size bunları tek tıklama ile sunuyor. Ayrıca birden fazla blog siteniz varsa bunları profil olarak kaydediyor ve arasında hızlı geçiş yapabiliyorsunuz. Birde ziyaret ettiğiniz web sitesinin WP altyapısı kullanıp kullanmadığını görebiliyorsunuz.

İndirme Adresi: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/4835

Wordpress Helper

Wordpress Helper

Bu eklentiler benim kullandıklarımdı, sizinde farklı yada benzer amaçlar için kullandığınız değişik eklentiler olabilir, yorum kısmında bunları benimle paylaşırsnız çok sevinirim.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur, bu uzun yazıyı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kullanışlı FireFox Eklentileri” hakkında 5 yorum

 1. @Bülent Güneş, çeviri için teşekkürler, eline sağlık :)
  Bende kısa bir zamandır kullanıyorum bu eklentiyi, oldukça kullanışlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir