Ineta Next Hit 1. Gün İzlenimleri

Bu yazıyı etkinliğin bitti gün yazmayı planlıyordum ama yoğunluktan bir türlü fırsat bulamadım. Bir hafta gecikmeli olarak Ineta Next Hit 1. gün izlenimlerimi ve seminerde bahsedilenler hakkındaki görüşlerimi sizlerle paylaşıyorum.

Etkinliğin ilk günü Daron Yöndem`in yaptığı açılış konuşmasının ardından Windows 7`nin derinliklerine yapılan bir dalış ile başladı.

Windows 7 Deep-Dive – Mehmet Nuri Çankaya

Windows 7 için ilk söylenen şey şuana kadar yapılan tüm windows sürümlerinin bir kenara bırakıldığı ve sıfırdan yazılmaya başlandığı oldu. İzlenen bu yolun ne kadar doğru olduğunu şuan bu yazıyı yazarken kullandığım Windows 7 Beta`nın stabil çalışmasından ve performansından anladım. Daha önce deneme fırsatı bulamamıştım açıkçası etkinlikte kazandığım Windows 7 Beta ile ve duyduklarımdan sonra test etme kararı aldım. Tam olarak 6 gündür sorunsuz bir şekilde Windows 7 Beta kullanıyorum ve beni Vista`ya geri döndürecek bir sebep bulamadım, bulacağımıda sanmıyorum.

Neyse övgüleri bir kenara bırakıp kısaca Windows 7`nin özelliklerinden bahsedelim;

 • Yeni başlat çubuğu yapısı;
  Hızlı başlat menüsünün çok daha fazla geliştirilmiş ve işlevsellik kazandırılmış hali diyebiliriz.
 • Laptop`lar için daha uzun pil ömrü;
 • Yüksek performans;
  Aynı programdan çok fazla sayıda açsanız bile Ram üzerinde belli bir üst sınırı aşmıyor ki bu üst sınır çok düşük seviyelerde.
 • Daha az onay isteme;
  Vista`da neredeyse her adımda karşınıza çıkan kullanıcı onay ekranını burda çok az görüyorsunuz. Çünkü sezgisel hale getirilmiş.
 • Rahat ve kolay kurulum, güçlü sürücü desteği;
  Neredeyse tüm aygıtların sürücülerini ilk kurulumda sorunsuzca yükledi. Bulamadıkları için Olay Merkezi`nde aygıtın sitesindeki sürücüyü indirebileceğiniz direk linki veriyor. Tek yapmanız gereken verdiği linke tıklayarak sürücüyü indirmek ve yükleme yapmak.
 • Düşük işlemcilerde bile stabil çalışma ve yüksek performans.

Ve daha sayamadığım bir sürü özellik. Açıkçası ben Windows`un hiç bir sürümünden bu kadar zevk almadım. Sizede mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Silverlight 3.0 – Daron Yöndem

SilverLight 3.0 ile 3D desteği ve kullanışlı bir veri kaynağı(datasource) aracı geliyor.

Bulut Bilişimi(cloud Computing) ve Azure – Panel

Tüm uygulamalarınızın, web sitelerinizin, dökümanlarınızın özel tasarlanmış sunucularda saklandığını hayal edin. Bu sunucularda sakladığınız bir uygulumanızı kullanım miktarına, kullandığı zamana göre ücretlendirebildiğinizi düşünün. Tüm dökümanlarınıza her yerden erişebildiğinizi düşünün.

PHP On Windows ve Hyper-V – Muammer Benzeş

PHP uygulamaların bazı araçlar ile Windows server üzerinde çalıştırılabildiğini biliyorsunuzdur. Fakat bu durumda performans ve benzeri konularda stabilite her zaman sağlanamamaktadır. Ayrıca Linux sunucular konusunda teknik bilgiye sahip kullanıcı sayısınında Windows sunuculara hakim olanlar kadar olmadığını düşünürsek Microsoft`un attığı bu adıma pek şaşırmamak gerek. Tabi bu adımı sunucu tarafında tekelleşmeye yönelik atılmış bir adım olarakda düşünmemek elde değil.

Konu ile ilgili bilgi almak isterseniz www.iis.net/php adresine bir göz atabilirsiniz.

Hyper-V ise, sanal makina kurmak gibi düşünün, fakat bu sefer sanal sunucular kuruyorsunuz. Kurduğunuz sanal sunucuların kullanacakları sistem özelliklerini belirleyebiliyorsunuz. Bu sayede tek sistem üzerinde, sql server, exchange server, iis vb ni ayrı sunucularda çalıştırır gibi birbirlerini hiç etkilemeden çalıştırabiliyorsunuz. Sistemin arkasında hypver-v çalışarak tüm kaynakları takip ediyor ve stabil bir çalışma sağlıyor. Ayrıca elinizdeki sistemin özelliklerine göre sınırsız sayıda sanal sunucu ekleyebiliyorsunuz.

İsterseniz sanal sunucularınız için şablon kaydedebiliyor ve bu şablonları kullanarakta çok kısa sürede yeni sunucular oluşturabiliyorsunuz.
Hyper-V ayrıca gelişmiş ve pratik yedekleme ve transfer araçları sunuyor. Hyper-V`nin Windows Server 2008 : Data Center Edition üzerinde çalışacağınıda belirtelim. Birde Windows Server 2008 : Data Center Edition`ın aylık 20$ gibi bir rakama kiralanabildiğini söylemek isterim.

Ineta Next Hit 1. Gün İzlenimleri” hakkında 1 yorum

 1. Geri izleme: Özür Yazısı > Aykut Önen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir