İlk Yazı ve WordPress Kurulumu

Öncelikle herkeze merhaba…

Birazdan okuyacağınız bu yazı sayfamın ilk yazısı olucak ama bu anlamda uygunmu bilemiyorum :) Neyse bir şekilde başlamak gerekiyordu belki birilerine ufakta olsa yardımı dokunur düşüncesindeyim. Tabi oturupta WordPress`in kurulumunu adım adım anlatmicam (zaten çok kolay ve internette yeterince kaynak var), daha çok tema değiştirme işlemi esnasında karşılaştıklarımı ve bulduğum çözümleri yazdım.

Bu arada bu WordPress`in 2. kez kurulması ve ilk yazıların derlenerek tek bir yazı haline getirilmesi sonucu bu yazı oluştu. Sebebine gelirsek gün içinde sorunsuzca çalışırken akşam eve gelip sayfama girdiğimde, kategorilerin ortadan kalktığını ve yazıların hepsinin etiketsiz ve kategorilenmemiş olarak listelendiğini gördüm. Yönetim panelinde kategoriler ve etiketler kısmındada hiç bir şey yoktu fakat yönetim panelinin girişinde kategori sayısı etiket sayısı gibi bilgiler doğru bir şekilde yazıyordu.

Aynı kategorileri tekrar eklemeye çalışınca bu kategori zaten var diye bir uyarı verdi :) Varda nerde :) neyse bunun üzerien herşeyi silip veritabanı dahil yeni ve sıfırdan bir kurulum gerçekleştirdim. Aynı sorun tekrar ederse bilmiyorum ne yapıcam :) belki daha eski sürümlerden birini kurarım WP`nin… Neyse yeterince uzun bir İLK yazı oldu zaten, daha fazla uzatmiyim, Siz okumaya devam edin sıkılmazsanız :)

aykutonen.com`un eski halini bilenler için söyliyim. O halini biraz aceleden hazırlamıştım ve en kısa zamanda bir blog sitesi haline getirmeyi düşünüyordum.

İşlerimin yoğunluğu sebebi ile kendim hazırlayamadım ve en yaygın olan alt yapıyı yani WordPress`i kullanmaya karar verdim.

İlk kurulum adımları çok kolaydı. Veritabanını oluşturduktan sonra, toplamda 1 dakika bile sürmedi sanırım :)

Kurulumun ardından tema arayışına girdim. Yakuter`in sitesindeki temalardan bir kaçını inceledim, tam birinde karar kılmıştım (BlueUzor) fakat hemen sonra vazgeçtim. Çünki sağ taraftaki kolonları düzenlemek benim gibi WP konusunda yeni olan biri için fazla karışık geldi. Hemde daha önce PHP ile yakından uzaktan tanışmamış biri olarak… (Asp.Net saolsun :) )

BlueUzor temasından da vazgeçince Hakkı Ceylan`ın WP temalarına baktım. Azpişmiş ve Buggy diye 2 adet tema vardı türkçeleştirilmiş olan. Ben Buggy isimli temayı çok beğendim, gözüme çok muzur bir havası varmış gibi geldi. Şimdilik bu temayı kullanmaya karar verdim.

Bu seferde bu temadaki sağ kolondada uyum sorunu olduğunu gördüm. Uyum sorunu derken bileşenleri kullanamıyordum. Widget denilen bir şey ingilizcesinde. Neyse bende Yakuter`in BlueUzor temasının sidebar.php dosyasını notpad ile açarak incelemeye başladım ve gözüme şu satırlar çarptı;

<?php     /* Widgetized sidebar, if you have the plugin installed. */

if ( !function_exists(’dynamic_sidebar’) || !dynamic_sidebar() ) : ?>

<?php endif; ?>

Bende bu satırları kendi temamdaki sidebar.php dosyasının içine;

<div id=”sidebar”>

……..

</div>

Etiketlerinin arasına yapıştırdım. Fakat bileşenler bölümü yine aktif değildi. Bunun üzerine diğer demanın dosyalarını biraz daha kurcalayınca function.php adında bir dosya oluduğunu farkettim. Bu dosya benim temamda yer almıyordu. İçini açıp baktığımda PHP ile yazılmış bazı functions ların olduğunu ve içlerinde Widget kelimesinin geçtiğini gördüm. Bunun üzerine Function.php dosyasını olduğu gibi kendi temamın içine dahil ettim ve yönetim paneline girerek bileşenler kısmına baktığımda herşeyin aktif olduğunu gördüm :)

Bir kaç css style ını değiştirince function.php dosyası içerisinde şuanki halini almış oldu. Sadece etiketler kısmını manuel ekledim çünki bileşenler kısmında en küçük ve en büyük yazı fontunun olduğu yeri bulamayınca temanın orjinalindeki satırları kullandım…

Ardından iletişim formu için arama yapınca “WP Contact Form” adında bir eklenti olduğunu öğrendim. Bunuda kurup iletişim sayfamıda hazırladıktan sonra headerda ufak bir değişiklik yaptım.

Sanırım şimdilik az çok yeterli bi hale getirdim temayı. İlerleyen günlerde ihtiyaçlar doğrultusunda değişiklikler yapıcağımı tahmin ediyorum. Bu değişiklikleride sizlerle buradan paylaşmaya devam edicem.

Unutmadan aklıma takılan bir şey var :) Yoruma izin verip vermemek ile ilgili bir seçenek var yönetim panelinde. Yoruma izin vermediğim sayfalarda yorum yazma alanı görünmeye devam ediyor, hemen altındada Bu sayfa yoruma kapalı yazıyor :) temadan dolayı olduğunu düşünüyorum.  Sanırım küçük bir if döngüsüyle halledilir ama php den hiç anlamadığım için biraz zaman alıcak sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir