Google`dan DNS hizmeti ve Youtube Yasağına Çözüm

Google`ın bulaşmadığı bir bu kalmıştı derken ona da el attı sonunda.  Gmail, Google Docs, Gtalk, Picassa ve daha bir çok servisi kullanıcılarına ücretsiz sunan Google artık Google Public DNS adı altında dns hizmeti de sağlıyor.

OpenDNS bu durumdan ciddi ölçüde etkilenecektir sanırım, zira her erişilemeyen ya da hatalı girilen adres sonucunda gösterilen arama sayfası sayesinde aylık 20.000$ gibi bir rakam elde ettiği söyleniyor.

Google`ın bu hizmeti sunmasını kimileri diğer hizmetlerinde olduğu gibi olumlu karşılasada kimileri Google`ın yavaş yavaş tekelciliğe doğru yöneldiğini düşünüyor. Sunduğu dns hizmeti sayesinde internet trafiğini hem kontrol edebileceğini hem de şuan elde ettiği bilgilerden çok daha fazlasını elde edebileceklerini, bu sayede reklam gelirlerini çok daha fazla arttırabileceklerini düşünüryorlar.

Aslında pek de haksız sayılmazlar, sonuçta Google`ın dns sunucularını kullandığınız taktirde internette ziyaret edeceğiniz her siteyi önce Google`a söylemiş oluyorsunuz. Bu sayede Google kendisine üye (Gmail vb hizmetlerinin kullanıcıları) olan veya olmayan tüm kullanıcıların internetteki kullanım alışkanlıklarını çok daha rahat ve doğru bir şekilde elde edecek. Bu ve benzeri bilgilerin sadece daha iyi hizmetler sunmak amaçlı kullanılacağı düşüncesi hoş ama bu verilerin kötü amaçlı kullanılma ihtimalini de düşünmek gerekiyor sanırım.

Zamanında Microsoft`a bilgisayarımızdaki tüm verilere erişebilirler hatta erişiyorlar diyen bir çok insan Google`a kendi elleriyle teslim ediyor bu bilgilerini.

İşin Youtube tarafına bakacak olursak eğer, Türk Telekomun veya kullandığınız servis sağlayıcınızın standart dns sunucuları üzerinden internete çıkan kullanıcılar youtube sitesine girmeye çalıştıklarında sitenin mahkeme kararıyla engellendiğini gösteren bir sayfa görmekteydiler. Bu sorunun çözümü için OpenDNS kullanmaktaydı insanlar. Tabi kesin çözüm değildi bu, zaman zaman erişelemiyordu yine. Google daha önce satın alarak kendi bünyesine kattığı Youtube sitesine kendi dns sunucuları üzerinden sorunsuzca erişmenizi sağlıyor.

Google Public DNS hizmetinin IP adresleri şöyle;

  • 8.8.8.8
  • 8.8.4.4

Ne kadar da akılda kalıcı değil mi :)

OpenDNS hizmetinin IP adresleri ise şöyle;

  • 208.67.222.222
  • 208.67.220.220

Google`ın sunduğu dns hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak ve bilgisayarınızdaki dns ayarlarını değiştirmek için Using Google Public DNS sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Konu ile ilgili açılan ve olumlu olumsuz bir çok yorumun yapıldığı friendfeed`deki şu başlıklara mutlaka bir göz atın; #1, #2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir