Gmail`e Tema Desteği Geldi, Ortalık Şenlendi

Gmail hizmetini kullananlar artık maillerine seçtikleri temaya sahip bir arayüzden bakabilecekler.

Daha önce firefox kullanıcıları Stylish adındaki özel bir eklenti ile Gmail temalarını değiştirebiliyorlardı fakat bu sadece o eklentinin kurulu olduğu firefox tarayıcısında çalışıyordu. Yani farklı bir bilgisayardan girdiklerinde seçtikleri temayı kullanamıyorlardı.

Artık Gmail tema desteğini kendisi veriyor. Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra Ayarlar sayfasında en sağda bulunan Temalar sekmesine geçerek listedeki temalardan istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Bu işlem ardından Gmail hesabınıza hangi bilgisayardan veya tarayıcıdan girerseniz girin seçtiğiniz tema ile kullanıyorsunuz Gmail hesabınızı.

Ben inceledim ve çok beğendiğim 2 tema var;

  • Parlak
  • Gümüş Tonları

Temayı seçtiğinizde sol üstte bulunan Gmail logosuda temanıza göre değişiyor (hepsinde değil), buda ayrı bi hava katmış. Aşağıdaki resimde bu logolardan bazılarını görebilirsiniz.

Gmail Logo

Gmail Logolarından Bazıları

Birde şöyle birşey dikkatimi çekti belki bu sadece bende olmuştur bilmiyorum ama temaları tek tek denerken (bunun için temanın üzerine bir kez tıklamanız yeterli tema hemen uygulanıyor) birden bulunduğum şehri soran bir ekran çıktı. Ekranda üstte ülke alanı vardı, burda Türkiye seçili geldi, alt kısımda da şehir alanı vardı ve buraya şehir yazmamı istiyordu benden. İptal düğmesine basıp tekrar bir temaya tıklayınca yine aynı ekran geldi ve bende doldurup kaydet butonuna bastım ardından temaları denemeye devam edebildim.

Bu işlemin ardından temaların bulunduğu sayfanın en altında “Konumunuz İstanbul şeklinde ayarlanmıştır” yazan bir alan olduğunu farkettim (büyük ihtimalle işlem sonrasında geldi oraya). Hemen yanında da değiştir butonu yer alıyor isterseniz konumunuzu oraya basarak değiştirebiliyorsunuz.

Bana tuhaf gelen ise bu konum bilgisinin tema ile alakasını kuramayışımdır. Neyse tema deneticem ayağına kullanıcılarından o bilgiyide almış oluyorlar :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir