e-tohum Toplantısı ve Açıklanan Projeler

31 Ocak`ta düzenlenen ve girişimcilerin açıklandığı e-tohum toplanlantısına katıldım ve kendi açımdan oldukça faydalı olduğunuda söyleyebilirim. Ayrıca yemeksepeti.com`un başlangıcından bugüne nasıl geldiğini Nevzat Aydın`dan dinlemek çok keyifliydi ve yemeksepeti.com`un yakında yeni bir tasarım ile yayınına devam edeceğini de belirtmek isterim.

Konuşmacıların sorulan sorulara olabildiğince açık cevaplar vermeleri, bu tarz girişimlerde bulunacaklara yapılması ve yapılmaması gereken şeyler hakkında ve ileriye dönük fikirler vermeleri toplantıyı daha da keyifli bir hale getirdi.

Konuşmacılarında kim olduklarından bahsedelim;

  • Yemeksepeti.com – Nevzat Aydın
  • Nokta.com – Tumay Asena
  • Gittigidiyor.com – Cenk Angın

Panel sonrası verilen ara ardından salona döndüğümüzde bizi Burak Büyükdemir`in e-tohum ve internet girişimcileri ile ilgili konuşması bekliyordu. Konuşmasında bahsettiği ve e-tohum`a başvuran girişimciler ile yapılan görüşmeler sonrasında hazırladığı “internet girişimcilerin 10 altın sırrı“nı :) mutlaka okumalısınız.

Toplantıya birlikte gittiğim Seçkin Şimşek`in çektiği fotoğraflarıda şurada bulabilirsiniz.

Neyse gelelim açıklanan girişimci ve projelerine. Aslında sayı 15 denmişti ama 11 tane açıklandı, 3 tanede aday girişimin adları verildi.

kimgelsin.com
Mohaç Yücel, Ceren Yücel, Selçuk Uzun ve Volkan Çınar`ın geliştirdiği proje; ziyaretçilerin bulundukları yere (şehire, okudukları üniversiteye gibi) gelmesini istedikleri şarkıcı, müzik grubunu seçmesi sağlanıyor. Site bu istekleri gerekli yerlere bildirerek isteklerin etkinliğe dönüşmesine aracılık ediyor. Ayrıca müzisyenler hakkında büyük bir veritabanı olmayıda hedefliyorlar.

cvyolla.com
Benim yaklaşık 6 ay kadar önce keşfettiğim ve bir çok iş arayan arkadaşımı yönlendirdiğim Onur Çakır ve Meriç Kul`un bu projesi; kariyer sitelerindeki iş ilanına başvuru yapılması üzerine kurulu olan yapıyı kullanmak yerine, ziyaretçilerin bölge, sektör gibi kıstaslara bağlı olarak seçtikleri firmaların ik departmanlarına cv`lerini gönderebilmelerini sağlıyor. Gelir modelini kendisine gönderilen cv`leri site üzerinden takip etmek isteyen firmalar oluşturuyor.

gerçekten.com
Erdal Bozkuş`un projesi; ünlüler ile hayranlarının buluşturulduğu bir çeşit fan sitesi. Ziyaretçilerine hayranı oldukları ünlünün kendilerine özel olarak hazırlanmış imzalı resim vb`nin gönderilmesini sağlıyor.

ideshot.com
Metin Kahraman ve Harun Peşken`in projesi; Şirketler için bir nevi öneri kutusu görevini üstleniyor. Sevdiğiniz bir ürün yada şirket ile ilgili değişik bir fikriniz varsa ideshot.com sayesinde gerekli yere ulaşmasını sağlayabiliyorsunuz.

kartguru.com
Özgür Alaz`ın projesi; Kredi kartı ile alışveriş yapan kişilere hangi ürün gamında hangi kartın daha avantajlı olduğunu göstermeyi hedefliyor. Örneğin; elektronik eşya alacaksınız (laptop, cep telefonu gibi) hangi kredi kartının bu alışverişinizde daha avantajlı olacağını öğrenmenizi sağlıyor. Gelir modeli olarakta bankaların yeni müşteri kazanmasında aracı olmayı ve yeni bir kart satış kanalı yaratmayı hedefliyor.
Ayrıca logosununda çok sevimli olduğu belirtmeliyim :)

kolokyum.com
Ceyhun Baskın, İnanç Eray ve Evren Başbuğ`un projesi; günümüzün herkeze açık olan yatay sosyal ağlarının yerine mimarlara yönelik bir dikey sosyal ağ olmayı hedefliyor ve kolokyum.com`u mimarlık yarışmaları ve akademik tartışma platformu olarak tanımlıyorlar.

öğrence.net
Doğan Kaya Berktaş ve Yekmer Şimşek`in projesi; dershanelerin öğrencilerine ait devamsızlık bilgisi, sınav sonuçları gibi bilgilerini veliler ile paylaşabilecekleri ve tüm dershanelerin kullanabileceği ortak bir platform olmayı hedefliyor.

pabbuc.com
Serdar Yaman ve Göker Ezberci`nin projesi; internet üzerinden ayakkabı, çanta ve aksesuar satışı yapıyorlar. Ayak numaranızı ölçebileceğiniz ve doğru ölçüde ayakkabı alabilmenizi sağlayan birde kılavuz hazırlamışlar sitelerinde.
Açıkçası e-tohum sitesinde bu proje hakkındaki açıklamayı okurken 2006 yılından bu yana sitenin faaliyette olması, ayakkabı satan başka e-ticaret sitelerinin olması, ayakkabı numarasını bırakın internet üzerinden ölçüye göre dikerek gelinlik satışı yapan siteleride düşününde ve e-tohum projesinde nasıl yer aldığını merak etmeye başladım.

sunumax.com
Sadık ve Cem Kocabaşa kardeşlerin projesi; web sitelerinde yer alan uzun yazılar yerine yada bir ürünün tanıtımı için video ile içeriğin ziyaretçiye aktarılmasını sağlıyor. Konu mankeni sayfada beliriyor ve konuşarak, mimiklerle istenilen bilgi kullanıcıya hızlı bir şekilde aktarılıyor.
Ayrıca toplantıdaki en keyifli sunumlardan biriydi bu proje. Sitelerini ve referanslarını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

userspots.com
Mustafa Dalcı`nın projesi; web sitelerinin ve yazılımların hedef kullanıcılar ile test edilmesini sağlıyor. Göz izleme aracı ile kullanıcıların sitede yada yazılımda en çok nereye odaklandığının tespiti gibi bilgileri, sitede/yazılımda kullanım sırasında karşılaşılan sorunlar gibi istenilen bilgileri tespit ederek rapor halinde ve çözüm önerileri ile birlikte sunuyor.

cepkod.com
Oğuzhan Aygören ve Mustafa Alpay`ın projesi; Sunum sırasında projeleri yerine kim olduklarından bahsettikleri için projeleri hakkında birşey yazamıyorum. e-tohum sitesinde yazan bilgiye göre; gerçek dünyada yaşananların internetle bağlantısını sağlayacak mobil yazılım.

e-tohum kampına çağrılacakları söylenen aday girişimciler ise şöyle;
Maxidurak.com‘un kurucuları,
Evimizinherşeyi.com‘un ortakları,
ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi‘nden 8 ayrı oyun ve söz konusu oyunları geliştiren girişimci ekip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir