Css ile Kolay Menü Yapımı

Günümüzün web tasarım trendi olan Web 2.0`a uygun hoş görünümlü ve kullanışlı menüler hazırlamak isteyenler için bu işi sizin yerinize yapabilecek bir kaç web sitesinden, menü tasarımına farklı bir bakış açısı getiren değişik bir çalışmadan ve son olarak bu tarzda menülerin Photoshop ile nasıl tasarlandığına dair bir tutorial`den bahseden yazımı okumak isterseniz lütfen içeri buyrun…

IzzyMenu sitesinde ajax teknolojisinin nimetlerinden faydalanarak kolayca css menüleri hazırlayabilirsiniz. Ardından yarattığınız menülerinizi bilgisayarınıza css, html, js ve image dosyaları ile birlikte ziplenmiş olarak indirebiliyorsunuz.

Site içerisinde mevcut menü şablonlarından seçim yapabilir ve bu şablonlar üzerinde istediğiniz şekilde düzenleme yapabilir yada üye kaydınızı yaptıktan sonra kendi menülerinizi sıfırdan yaratabilirsiniz.

Sitede dikkatimi çeken bir diğer konuda; hazırlanan menünüzün tüm tarayıcılarda düzgün şekilde görüntülenebilmesi için css hack yöntemininde kullanılması ve hazırlanan dosyaların size bu şekilde sunulması.

Css ile menü hazırlamak konusunda oldukça pratik bir kaynak olan bu siteyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Css ile menü hazırlamaya başka bir alternatif ise Css Menu Builder sitesi. Burada menüler yapılarına göre 3 ana grupta toplanmış; Horizontal (yatay), Vertical (dikey), Breadcrumb (ekmek kırıntısı).

Css Menu Builder`da menünüzü hazırlarken izzymenu`deki gibi bir çok ayara müdahele edebiliyor ve aynı zamanda menünün css, html kodlarını ve image dosyasınıda görebiliyor ve kodlara müdahele edebiliyorsunuz. Son olarak iki sitede hazırladığınız menünüzü tüm dosyaları ile birlikte ziplenmiş bir paket halinde indirebiliyorsunuz.

Geçen gün şu sitede gözüme çarpan bir menüdende bahsetmek istiyorum size. Mac kullanıcılarının alışık olduğu, windows kullanıcılarınında Stardock`un burdaki ücretsiz aracı ile bilgisayarlarında kullandıkları menünün web sitelerinde kullanılabilecek bir şeklini css ve jquery kullanarak hazırlamışlar. Menüyü test etmek için burayı, yüzünüzdeki şaşkınlığı gidermek içinde burayı tıklayın. Menüyü bilgisayarınıza indirmek istersenizde burayı tıklayın.

Konumuz css menüler olduğuna göre birde ufak bir Photoshop tutorial`den bahsetmek istiyorum size. Web 2.0 diye tabir edilen bu tasarım trendine uygun hoş menüleri kendinizde hazırlamak isterseniz diye.

Yukarıda gördüğünüz menünün hazırlanışı bu adreste adım adım anlatılmış. Örnekten faydalanarak ortaya güzel çalışmalar çıkartabileceğinizi düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir