Bu web sitesi neden açıldı?

Bu websitesini açmaktaki nedenlerin en başında çalışmalarımı tanıtmak geliyordu, ardından da çalışmalarım sırasında edindiğim tecrübeleri paylaşma fikri ortaya çıktı.

Yaklaşık 1 sene önce basit bir arayüz ile hazırladığım web sitemi wordpress altyapısı ile bir blog sitesi haline getirdim.

Birazdan okuyacağınız satırlar bu websitesinin neden açıldığını ve neler yapmak istediğimin kısa bir özetidir.

WordPresse geçmeden önce basit bir site hazırlamıştım referanslarımı yayınlamak ve iletişim bilgilerimin yer alması için. O sitenin içeriğide çalışmalarımın altına bağlantı olarak kendi sitemi yazdığımdan ve sitenin içeriğinin boş kalmamasıydı. İlerisi için ise kendi websitem ile ilgili planlarım vardı, kendi blog sitemi herşey ile kendim hazırlamak istiyordum. Görselinden, koduna kadar fakat bir türlü zaman bulamıyordum.

Bir kaç deneme yanılmadan sonra hazır bir sistem olan wordpress i düşünmeye başlamıştım .Net programcısı olarak hazır bir php altyapı uygunmuydu diye. Uygunluktan kastım hem koda müdahele açısından hemde istediğim bir yapıda olup olmadığıydı. İhtiyaçlarıma cevap verebilecekmiydi?

Bunun üzerine halihazırda wordpress altyapısı kullanılan siteleri dolaşmaya başladım. Makaleler okudum, WordPressin türkçe sitesini inceledim. WordPress ile ilgili oldukça bol kaynak olduğunu da belirtmek istiyorum.

Genel anlamda paylaşmayı düşündüğüm .Net, Css, Web Tasarımı gibi konulardaki yazılarımı rahatça yayınlayabileceğim bir platform olduğunu gördüm. Bunun üzerine çalışmalara başladım. Windows serverda kurulu olan hostumu bir linux servera taşıdım. Ardından WordPress kurulumunu gerçekleştirip (yaklaşık 2 dakika) detaylı birşekilde kurcalamaya başladım. Kurulum ile ilgili detaylar “İlk Yazı ve WordPress Kurulumu” başlıklı yazımda mevcut. Tema denemeleri ve bu denemeler sırasında yaşanan ufak tefek sorunlarıda çözünce websitem şuanki halini almış oldu.

İlerleyen zamanlar için planlar ise şöyle;

  • Eski sitemde yer alan bir kaç yazımı buraya aktarmak.
  • Referanslarımı Portfolyo adında bir sayfa hazırlayıp orada sunmak (Bunun için ya tamamen wordpressten ayrı bir sayfa hazırlayacağım yada mevcut yapı içindeki yeni sayfa kısmından bir sayfa oluşturup içine yerleştireceğim. Güncellenebilirlik açısından 2.si daha mantıklı geliyor ama deneyip göreceğiz). Bu konudaki fikirlerinizi yorum kısmından benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
  • Ayrıca daha önce hazırladığım web sitelerinin bazılarını baştan düzenlemeyi düşünüyorum.
  • Oluşturduğum kategoriler altında daha çok kendi hazırladığım yazıları yayınlamak (Fakat bunun için biraz zaman gerekiyor. Hali hazırdaki notlarımı çalışmalarımı toparlayarak makale haline getirmeliyim).
  • Sitemin genelinin özgün bir içeriğe sahip olmasını sağlamak (yazılan yazılar ile).
  • Hazır bir tema yerine kendi tasarımımı hazırlamak ve kullanmak (Biraz daha php ile haşır neşir olduktan sonra gerçekleşir bu sanırım).
  • Teknik Servis diye bir de kategori oluşturdum, burada da 4 yıl boyunca yaptığım internet cafe işletmeciliği sırasında edindiğim tecrüblerimi paylaşmayı düşünüyorum.
  • Web tasarımına ve programlamasına ilgi duyanlara yol göstericek bir websitesi olmak.
  • Birazda kendimi tanıtmak.

Umarım bu planlarımı en kısa sürede gerçekleştirebilirim.

Bu web sitesi neden açıldı?” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir