WordPress ve FriendFeed El Ele

Wordpress & FriendFeed

WordPress alt yapısını kullandığınız bir blogunuz var, FriendFeed`de kullanıyorsunuz, o zaman bu ikisini birleştirmek şart.

Nasıl yapıyoruz; öncelikle blogunuzun rss adresini friendfeed hesabınıza dahil ediyorsunuz, böylece blogunuzda yazdığınız yazılar en hızlı haliyle friendfeed`e aktarılıyor. Sonra şu adresteki WordPress FriendFeed Comments eklentisini kuruyorsunuz. Kurulum işlemi ardından friendfeed üzerinden yapılan yorumlar blogunuzda ilgili yazınızın hemen altındaki yerini alıyor…

Kurulum ve sonrasında yapılması gereken işlemler burada bulabilirsiniz…

Bu eklenti için Gürken Oluç`a teşekkür ederim…

TypeBased Temasında Yazılara Kategori ve Etiket Alanları Eklemek

WordPress blog sahibi olupta TypeBased temasını kullananlar yazıların sol tarafında sadece yazar adının ve yorum sayısının gösterildiğini farketmiştir. Bende bu eksikliği gidermek için gerekli düzenlemeleri yaptım ve bunları sizlerlede paylaşmaya karar verdim.

Önce TypeBased temasını indirebileceğiniz adresleri verelim; Türkçeİngilizce. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan yazımıza geçelim… Okumaya devam et

Yeni Tema Typebased

Sanırım sıfırdan kendim hazırlayana kadar bu son temayı değiştirmicem. Yeter zaten zırt pırt tema değiştiriyorum :)

Aslında temayı değiştirmek falan aklımda yoktu, fakat bir arkadaşımın hazırladığı blog sayfası için tema ararken bu temayı gördüm ve açıkcası dayanamadım :) Bazı ufak düzenlemelerin ardından da Typebased teması istediğim kıvama gelmiş olacak.

Temayı beğenipte indirmek isteyenleriniz olursa diye burdan adresinide vereyim hemen; Okumaya devam et

WordPress 2.7 Yayınlandı

WordPress 2.7 sürümü yayınlandı ve bende az önce güncelleme işlemini tamamlayarak 2.7 sürümü ile gelen yeni admin panelinde ilk yazımı yazıyorum…

WordPress`in yeni sürümü hakkında bilgi almak isterseniz buraya, yeni sürümü indirmek isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Yeni sürüm ile ilgili ilk izlenimlerim ise şöyle;

Değişen yönetim paneline alışmak biraz zaman alacak gibi geliyor.

Sürükle-Bırak yöntemi ile yönetim panelindeki pencereleri istediğimiz şekilde düzenleyebiliyoruz ayrıca içeriklerini gizleyebiliyoruz.

Yönetim panelindeki genel menü artık üstte değil sol tarafta konumlandırılmış ve ikonize edilmiş, istenirse menü başlıklarının gizlenerek sadece ikonların görünmeside sağlanabiliyor.

Birde gözüme çarpan bir şey var oda yeni yönetim panelinin eskisinden daha ağır çalıştığı.

Ana hatlarıyla değişiklikler bunlar, tabi daha bir sürü şey var ama buraya yazmaya kalkarsam sabaha kadar sürer o yüzden siz aşağıdaki videoya bir göz atın bence.

WordPress 2.6.3 ve Güncelleme Notları

WordPress yeni sürümü olan 2.6.3`ü duyurdu. Bu güncellemenin sebebi ufakta olsa bir güvenlik açığı.

WordPress`in yönetim panelinin başlangıç sayfasında gösterdiği beslemeleri çekmek için kullandığı Snoopy sınıfında ortaya çıkan bir açık dolayısıyla böyle bir güncelleme yayınlamaya karar vermişler.

Bende bunun üzerine güncelleme işlemini yapmaya karar verdim;

Okumaya devam et

Bu web sitesi neden açıldı?

Bu websitesini açmaktaki nedenlerin en başında çalışmalarımı tanıtmak geliyordu, ardından da çalışmalarım sırasında edindiğim tecrübeleri paylaşma fikri ortaya çıktı.

Yaklaşık 1 sene önce basit bir arayüz ile hazırladığım web sitemi wordpress altyapısı ile bir blog sitesi haline getirdim.

Birazdan okuyacağınız satırlar bu websitesinin neden açıldığını ve neler yapmak istediğimin kısa bir özetidir.

Okumaya devam et