Çözünürlüğe Göre Css Kullanımı

Web Öğrencisi isimli blogunda Ali`nin hazırladığı basit bir JavaScript dosyası ile rahatça çözünürlüğe göre farklı css dosyalarının yüklenmesini sağlayabiliyorsunuz.

Göz atmanızda fayda var; JavaScript – Çözünürlüğe göre stil kullanımı

Bu JavaScript dosyasında bir kaç düzenleme yapılarak çözünürlük dışında tarayıcıya (ie, ff) göre farklı css dosyalarının yüklenmesi de sağlanabilir.

Css ile Web Tasarımı

Web tasarımı ile ilgilenmeye yeni başlayan bi arkadaşımın isteği üzerine sadece css ile hazırlanmış basit bir web sayfası hazırladım. Css dosyasında her satıra detaylı açıklamalar yazdım, aynı şekilde web sayfasında da. Ne kadar basitte olsa bir kaç saatimi almıştı bu iş.

Bunun üzerine, yine css ile hazırlanmış ama daha detaylı bir tasarımı sizlerle paylaşma kararı aldım.

Görselliği 2. planda bırakarak önce çok basit, ardından biraz daha detaylı bir web sayfasını hazırlayarak burada yayınlamayı düşünüyorum. Tabi sizden gelicek fikirlere de açığım.

İnternette bolca kaynak var css`i anlatan. Tek tek konulara bölerek anlatılmış durumda zaten, bu yüzden benzer bir yapı sunmak istemiyorum ve yapacağım bu çalışma ile uygulama anında anlatmayı düşünüyorum. Yani şu özellik şu işe bu özellikte bu işe yarar diye tek tek css`i anlatmaktansa, kullanıldığı yerde açıklamasını yazarak neden orda o özellik kullanılmış onu vermek istiyorum.

Sonuçta elinizde genel hatları ile hazır bir web sitesi olacak ve css dosyasına baktığınızda hangi özelliğin neden orada kullanıldığını anlatan açıklamalar yer alacak. Aynı şekilde html kısmında da tabiki.

Neyse lafı daha fazla uzatmak istemiyorum, bu konuda düşünceleriniz yada istekleriniz varsa lütfen yorumunuzda belirtin.

Bende yorumlarınız doğrultusunda daha kullanışlı bir şeyler hazırlamış olurum böylece.

Css Sıfırlama (reset)

Css ile uğraşıpta tarayıcılar arasındaki yorum farkları yüzünden sorun yaşamayan yoktur sanırım.
Varsa bir adım öne çıksın :)

Bu tekniği ilk duyduğumda birazda anlatan arkadaştan kaynaklanan bilgi eksikliği yüzünden sanırım mantıksız bi şey gibi gelmişti. Çünki arkadaşımın tavsiyesi üzerine mevcut olan css koduma ekleme yaptığımda web sitesinin resmen dağıldığını görüp direk olarak arkadaşımın üzerine saldırmıştım :)

Neyse sonuçta bu tekniğin projeye başlamadan en başta css dosyasına eklenip sonradan buna göre kodlama yapılması gerektiğini öğrenmiş ve bu tekniği bende kullanmaya başlamıştım…

Okumaya devam et

Lorem ipsum dolor sit amet…

Web tasarımı ile uğraşıpta “Lorem İpsum”u bilmeyen tasarımcıyım demesin :) Şaka bir yana bende ilk zamanlarda “bu ne ya ?”, “hangi dilde yazmışlar ?” gibi bir çok varyasyonu türetilebilicek sorular soruyordum bu kelimeleri gördüğümde. İş sadece o iki kelimeden ibaret olsa neyse, ardından gelen anlamsız, cümleye benzeyen metinlere ne demeli…

Okumaya devam et

Bu web sitesi neden açıldı?

Bu websitesini açmaktaki nedenlerin en başında çalışmalarımı tanıtmak geliyordu, ardından da çalışmalarım sırasında edindiğim tecrübeleri paylaşma fikri ortaya çıktı.

Yaklaşık 1 sene önce basit bir arayüz ile hazırladığım web sitemi wordpress altyapısı ile bir blog sitesi haline getirdim.

Birazdan okuyacağınız satırlar bu websitesinin neden açıldığını ve neler yapmak istediğimin kısa bir özetidir.

Okumaya devam et

Menü Tasarım Yarışması

26 Ağustos`ta bu sayfada duyurulan yarışmaya katılan yarışmacıları ve hazırladıkları menüleri görmek için  lütfen Hasan Yalçın`ın web sitesini ziyaret ediniz.

Oldukça hoş çalışmalar çıkmış ortaya, katılmış olan herkeze başarılar. Bende bir kaç çalışma yapmıştım fakat işlerimin yoğunluğundan, düzenleyip gönderemedim bir türlü. Neyse bir dahaki safere artık.

Yarışmaya katılan tasarımları görmek için…