IETester Artık Windows 7`yi Destekliyor

ietesterWindows 7 kullanmaya başladığımda çalışmadığı için beni en çok üzen programların başında gelen IETester artık windows 7 ile uyumlu hale getirilmiş. Bu programı sevmekte ki haklı nedenlerime yeni bir tane daha eklenmiş oldu böylece.

IETester programına kısaca değinmek gerekirse, web tasarımcılarının genelde ihtiyaç duyduğu tarayıcı uyumluluğu testlerini gerçekleştirmeye yarayan araçlardandır. IE 5.5 versiyonundan IE 8`e kadar tüm internet explorer tarayıcılarında hazırladığınız web sitelerini test edebilmenizi sağlıyor.

IETester programı hakkında bilgi almak için http://www.my-debugbar.com/wiki/IETester/HomePage adresini ziyaret edebilir, isterseniz http://www.my-debugbar.com/ietester/install-ietester-v0.4.1.exe adresinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Windows 7 RC İncelemesi

windows 7Microsoft Vista ile kullanıcılarda yarattığı hayal kırıklığını Windows 7 ile telafi edebilecek gibi görünüyor. Windows 7`nin en büyük avantajı ise tartışmasız performansı. Microsoft, Windows 7 yi yazarken herşeye sıfırdan başlandığını ve işletim sisteminin çekirdek yapısının tamamen değiştirildiğini söylemişti.

Windows 7 RC (Release Cendidate) sürümü işletim sisteminin satışa sunulmadan önceki son test sürümü ve hali hazırda microsoftun web sitesinden indirelebilir durumda. Bizde incelememizi bu sürüm üzerinde yapıcaz.

Sözü daha fazla uzatmadan incelememize geçelim. İnceleme derken; teknik detaylar, performans testleri, grafikler, tablolar falan beklemeyin sakın, Windows 7 RC`deki kullanıcı deneyimimden bahsedicem sizlere sadece.

Windows 7 RC`yi test ettiğim bilgisayarımın özellikleri şöyle;
HP Pavillion dv9630
Intel T7700 2,4 Ghz işlemci
2 GB Ram
Nvidia Geforce 8600M GS
Windows 7 Ultimate 32bit işletim sistemi

  • Öncelikle bilgisayarın daha hızlı açıldığını ve kullanıma hazır hale geldiğini söyleyebilirim.
  • Vista`da bilgisayarım açıldıktan sonra kablosuz bağlantının kurulmasını beklemek zorunda kalıyordum, Windows 7`de böyle bir sorun yaşamadım.
  • Windows 7 ilk kurulum sonrasında aygıt sürücülerimin çoğunu yüklemişti. Ekran kartı ve birkaç aygıt hariç. Eksik olan sürücüleride Windows Update işlemi yaparak buldu ve kurulumlarını yaptı. Bilgisayarımda olan parmak izi okuma aygıtı için sürücü ve yazılım bulamamıştı. Yaklaşık bir hafta sonra güncellemeleri kontrol ederken, HP`nin web sitesinde bulduğunu söyleyen bir mesaj gösterdi ve sürücünün kurulum dosyasına direk bağlantı verdi. Banada kurulum dosyasını indirip kurmak kaldı sadece.
  • Aygıt sürücüleri konusunda sadece Creative markalı bazı ses kartlarında sorun yaşandığını duymuştum.
  • Windows 7`nin performansından bahsetmiştim yazının en başında; aynı programdan birden fazla açtığınızda belli bir sayıdan sonra yeni açılan programlar ya çok az yer kaplıyorlar yada hiç yer kaplamıyorlar ram üzerinde. 300 tane kadar Firefox tarayıcısı açarak deneyebilirsiniz :)
  • Vista`da hiç arama yaptınız mı? cevabınız evet ya da hayır olsun farketmez, Mutlaka Windows 7`de de arama yapmalısınız. Bilgisayarda arama yapmanın bu kadar kolay ve kullanışlı olduğunu daha önce görmediğinize eminim. Vistadaki arama işleminden daha performanslı olduğunu ve üstüne birde yazdığınız kelimenin metin belgelerinin içindede arandığını ve kelimenin geçtiği cümle ile birlikte ön izlemesinin sonuçlarda yer aldığını söylemek istiyorum. Bu özelliği artık Microsoft`un yeni arama motoru olan bing.com`da da bulabilirsiniz.
  • Başlangıç Menüsünde güzel değişiklikler var. Örneğin Vista`da olduğu gibi son kullandığınız programlara hızlı erişiebildiğiniz bir listeye ek olarak o program ile açtığınız son dökümanlarada hızlıca ulaşabiliyorsunuz. start menu
  • Şimdi farkettim; açık olan bir dökümanın yerini değiştirebiliyorsunuz. Döküman şuan kullanımda gibisinden birşey söylemiyor.
  • Bilgisayarınızın başlangıcında çalışacak olan programları düzenleyebildiğiniz araç Windows7 de kaldırılmış. Nedenini çok merak ediyorum açıkçası. Bu durumda iş yine msconfig`e düştü.

Bu yazı mütemadiyen güncellenecektir :)