Kolbastı Hakkında Serzenişler

Kolbastı CoverKolbastı nedir?

Şarkıcı Bedük`ün bir klibinde görüldükten sonra iyice ünlenen kolbastı; kimilerine göre balık avlama harketlerinden türemiştir, kimilerine göre sadece iki kişinin atışma şeklinde yaptıkları hareketlerdir, kimilerine göre ise tepinip durmaktır. Birde kolbastı yerine hoptek diyenler de bulunduğu gibi bu ikisinin ayrı şeyler olduğunu iddia edenlerde yok değil canım ülkemde.

Kolbastı kime, kimlere ya da hangi yöreye aittir?

Açıkcası benden başka herkese ait olabilir. Kapanın elinde kalıyor zaten. Türkiye`nin dört bir yanından herkez sahipleniyor.
Yöresel sahiplenmeleri geçtim bireysel sahiplenenler bile var. Adamın biri çıkmış Oscar Avcısına diyor bu dansı benim babam buldu :) yaşlanınca o bıraktı dayım ile ben artık yapıyoruz :) Sanırsın hayatını kolbastıdan kazanıyo. Oscar Avcısında gayri resmi kayıtlara göre 1,248,769 (yazı ile; bir milyon iki yüz kırk sekiz bin yedi yüz altmış dokuz) kez kolbastı ile ilgili program yapılmıştır. Program esnasında düzenlenen kolbastı yarışmaları ise hediyesi :) (kolbastı yarışmaları yerini teyze stara bıraktı, sevinsem mi? üzülsem mi?).

Google ile kolbastı kelimesini aramaya kalkarsanız neden ararsınız bilemiyorum ama resimdeki sonuç ile karşılaşıyorsunuz. Sadece kolbastı kelimesi için 7,120,000 (yazı ile yedi milyon yüz yirmi bin) sonuç bulunuyor, oha diyorum sadece. Kolbastının hayatımıza girmesinin bundan sadece bir kaç öncesinde gerçekleştiği göz önüne alınırsa sonuç daha da korkunç bir hal alıyor.

Kolbastı

Kolbastı sayesinde bir çok kişi televizyon programlarında olduğu kadar internette ve normal yaşantımız içinde de gelir elde etmektedirler. Kimisi sadece kolbastı ile ilgili içeriğe sahip web sitesi açıyor örneğin; www.kolbastitv.com, kimisi dans okullarında tango vb yerine kolbastı eğitimi veriyor, kimisi uzmanından online eğitim veriyor; uzmanından videolu eğitim :), kimisi Horon “Kolbastı Görsel Eğitim” seti adı altında ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor; eğitim setini buradan indirebilirsiniz, şifreside; www.mayonez.net.

Bende bunları görüp duydukça sinirleniyorum, bir şeyi bu kadar sömürmeye, tüketmeye gerek var mı acaba diye düşünüyorum kendi kendime…

Bu yazıyı neden yazdım?

Bu yazıyı hem artık sinirimi bozmaya başlamış olan kolbastı salgınına tepki göstermek hemde FriendFeed`deki şu yazıda bahsedilen yarışmaya katılmak için yazdım. Konu gereği yarışmayı düzenleyen site hakkında da pek yapıcı şeyler yazmadığım düşünülürse, sonucu merakla beklemem de pek şaşırtıcı olmayacaktır :)