Telefon ve ADSL Modemin Ayrı Yerlerde Olması Halinde Kurulum Yapmak

ADSL modem kurulumundan veya ayarlarının yapılmasından hiç bahsetmeden telefon ve modemin ayrı yerlerde veya odalarda bulunduğu hallerde telefonun kullanılması sırasında internetin kesilmesini nasıl önleyebileceğiniz hakkında küçük bir ipucu paylaşacağım.

Normalde ADSL modem bağlantısı yapılırken telefon hattı önce splitter denen dağıtıcaya, oradan da ADSL modeme ve telefona takılır. Aşağıda örnek kurulum şemasını görebilirsiniz.

ADSL Modem Kurulum Şeması

Fakat telefon ve modemin aynı yerde durmayacağı ve bu sebeple telefon hattını splitter aracıılığı ile dağıtamayacağımız ya da çok uzun kablolar çekmek istemeyeceğimiz durumlar da olabiliyor. Mesela evde modemi bilgisayar, çalışma veya çocuk odasına koyup telefonu salona koymak gibi. Bu gibi durumlarda telefon çaldığında veya telefonla bir yeri aradığınızda interten bağlantısının kesilmesi muhtemel sonuç olacaktır.

İşte bu sorunu aşmak için, telefon hattını direkt olarak modeme bağlayıp, diğer odadaki telefona hattı splitter aracılığı ile bağlamanız yeterli olacaktır.

ADSL Modem Kurulum Şeması

İlk Yazı ve WordPress Kurulumu

Öncelikle herkeze merhaba…

Birazdan okuyacağınız bu yazı sayfamın ilk yazısı olucak ama bu anlamda uygunmu bilemiyorum :) Neyse bir şekilde başlamak gerekiyordu belki birilerine ufakta olsa yardımı dokunur düşüncesindeyim. Tabi oturupta WordPress`in kurulumunu adım adım anlatmicam (zaten çok kolay ve internette yeterince kaynak var), daha çok tema değiştirme işlemi esnasında karşılaştıklarımı ve bulduğum çözümleri yazdım.

Okumaya devam et