Telefon ve ADSL Modemin Ayrı Yerlerde Olması Halinde Kurulum Yapmak

ADSL modem kurulumundan veya ayarlarının yapılmasından hiç bahsetmeden telefon ve modemin ayrı yerlerde veya odalarda bulunduğu hallerde telefonun kullanılması sırasında internetin kesilmesini nasıl önleyebileceğiniz hakkında küçük bir ipucu paylaşacağım.

Normalde ADSL modem bağlantısı yapılırken telefon hattı önce splitter denen dağıtıcaya, oradan da ADSL modeme ve telefona takılır. Aşağıda örnek kurulum şemasını görebilirsiniz.

ADSL Modem Kurulum Şeması

Fakat telefon ve modemin aynı yerde durmayacağı ve bu sebeple telefon hattını splitter aracıılığı ile dağıtamayacağımız ya da çok uzun kablolar çekmek istemeyeceğimiz durumlar da olabiliyor. Mesela evde modemi bilgisayar, çalışma veya çocuk odasına koyup telefonu salona koymak gibi. Bu gibi durumlarda telefon çaldığında veya telefonla bir yeri aradığınızda interten bağlantısının kesilmesi muhtemel sonuç olacaktır.

İşte bu sorunu aşmak için, telefon hattını direkt olarak modeme bağlayıp, diğer odadaki telefona hattı splitter aracılığı ile bağlamanız yeterli olacaktır.

ADSL Modem Kurulum Şeması

Google`dan DNS hizmeti ve Youtube Yasağına Çözüm

Google`ın bulaşmadığı bir bu kalmıştı derken ona da el attı sonunda.  Gmail, Google Docs, Gtalk, Picassa ve daha bir çok servisi kullanıcılarına ücretsiz sunan Google artık Google Public DNS adı altında dns hizmeti de sağlıyor.

OpenDNS bu durumdan ciddi ölçüde etkilenecektir sanırım, zira her erişilemeyen ya da hatalı girilen adres sonucunda gösterilen arama sayfası sayesinde aylık 20.000$ gibi bir rakam elde ettiği söyleniyor.

Google`ın bu hizmeti sunmasını kimileri diğer hizmetlerinde olduğu gibi olumlu karşılasada kimileri Google`ın yavaş yavaş tekelciliğe doğru yöneldiğini düşünüyor. Sunduğu dns hizmeti sayesinde internet trafiğini hem kontrol edebileceğini hem de şuan elde ettiği bilgilerden çok daha fazlasını elde edebileceklerini, bu sayede reklam gelirlerini çok daha fazla arttırabileceklerini düşünüryorlar.

Aslında pek de haksız sayılmazlar, sonuçta Google`ın dns sunucularını kullandığınız taktirde internette ziyaret edeceğiniz her siteyi önce Google`a söylemiş oluyorsunuz. Bu sayede Google kendisine üye (Gmail vb hizmetlerinin kullanıcıları) olan veya olmayan tüm kullanıcıların internetteki kullanım alışkanlıklarını çok daha rahat ve doğru bir şekilde elde edecek. Bu ve benzeri bilgilerin sadece daha iyi hizmetler sunmak amaçlı kullanılacağı düşüncesi hoş ama bu verilerin kötü amaçlı kullanılma ihtimalini de düşünmek gerekiyor sanırım.

Zamanında Microsoft`a bilgisayarımızdaki tüm verilere erişebilirler hatta erişiyorlar diyen bir çok insan Google`a kendi elleriyle teslim ediyor bu bilgilerini.

İşin Youtube tarafına bakacak olursak eğer, Türk Telekomun veya kullandığınız servis sağlayıcınızın standart dns sunucuları üzerinden internete çıkan kullanıcılar youtube sitesine girmeye çalıştıklarında sitenin mahkeme kararıyla engellendiğini gösteren bir sayfa görmekteydiler. Bu sorunun çözümü için OpenDNS kullanmaktaydı insanlar. Tabi kesin çözüm değildi bu, zaman zaman erişelemiyordu yine. Google daha önce satın alarak kendi bünyesine kattığı Youtube sitesine kendi dns sunucuları üzerinden sorunsuzca erişmenizi sağlıyor.

Google Public DNS hizmetinin IP adresleri şöyle;

  • 8.8.8.8
  • 8.8.4.4

Ne kadar da akılda kalıcı değil mi :)

OpenDNS hizmetinin IP adresleri ise şöyle;

  • 208.67.222.222
  • 208.67.220.220

Google`ın sunduğu dns hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak ve bilgisayarınızdaki dns ayarlarını değiştirmek için Using Google Public DNS sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Konu ile ilgili açılan ve olumlu olumsuz bir çok yorumun yapıldığı friendfeed`deki şu başlıklara mutlaka bir göz atın; #1, #2

Facebook`daki Farmville Oyununa Uygulanan Yasak Kaldırıldı

farmvilleGönderilen davetleri ile beni bunaltan, insanların bir şekilde bağımlısı olduğu Facebook`daki Farmville oyununa geçtiğimiz günlerde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından erişim engellenmişti.

Sebebi ise Farmville oyununu hazırlayan firmanın web sitesi olan zynga.com adresinde aynı zamanda kumar oyunları da oynatmasından kaynaklanıyordu.

Bu oyunlar yüzünden siteye erişim engellenince Farmville oyuncularıda oyunlarına erişemez oldular.
TİB başkanı Fethi Şimşek`in yaptığı açıklamaya göre uygulanan engelleme sonrasında gelen çok sayıda telefon ardından oyunun web sitesine olan erişim açılarak facebook kullanıcılarının oyunlarına kavuşması sağlandı.

e-tohum Toplantısı ve Açıklanan Projeler

31 Ocak`ta düzenlenen ve girişimcilerin açıklandığı e-tohum toplanlantısına katıldım ve kendi açımdan oldukça faydalı olduğunuda söyleyebilirim. Ayrıca yemeksepeti.com`un başlangıcından bugüne nasıl geldiğini Nevzat Aydın`dan dinlemek çok keyifliydi ve yemeksepeti.com`un yakında yeni bir tasarım ile yayınına devam edeceğini de belirtmek isterim.

Konuşmacıların sorulan sorulara olabildiğince açık cevaplar vermeleri, bu tarz girişimlerde bulunacaklara yapılması ve yapılmaması gereken şeyler hakkında ve ileriye dönük fikirler vermeleri toplantıyı daha da keyifli bir hale getirdi. Okumaya devam et

Ülkemizde Turizm, İnternet ve Google

Ne kadar web tasarımı ile ilgilensemde aslında turizm işletmeciliği mezunuyum ve ülkemizdeki turizm sektörünün interneti ne kadar verimli kullanıp kullanmadığını fırsat buldukça takip etmeye çalışıyorum.

Oteller açısından bakarsak genelde gördüklerim ise küçük oteller ve genç işletmecilere sahiplerse yada babalarından devralmış üniversite mezunları sahipleri varsa bunlar interneti ellerinden geldikçe verimli kullanmaya çalışıyorlar. Büyük oteller ise zaten internetteki turizm firmaları ayaklarına kadar gittikleri için genelde pek fazla bir şey yapmıyorlar diyebilirim. Tabi bu bahsettiğim küçük oteller, ülkemizin kültürel açıdan zengin olan bölgelerindeki küçük oteller…

Ülkemizde internetin hala önemini, gücünü kavrayamamış bir çok sektör ve bu sektörlerde çalışan insanlar olduğu gibi internetin evrenselliğini kullanmaya en çok ihtiyaç duyan turizm sektöründe de durum pek iç açıcı değil…

Bu konuyla ilgili Web Girişim isimli e-dergide Google Türkiye ile yaptıkları çok güzel bir röportajı yayınlamışlar… Mutlaka vakit ayırıp okumanızı tavsiye ederim…