İETT ve İletişim Başarısızlığı

Pazartesi sabahı kalkıp durağa gidiyorsunuz, son sefer olan saat 7:00 otobüsü için beklemeye başlıyorsunuz fakat otobüs gelmiyor. Normal zamanından yarım saat sonra durakta bekleyen kişilerden birisine bir telefon geliyor ve karşıdaki kişi “Son otobüsün saatini 10 dakika geriye almışlar, o yüzden beklemeyin.” diyor.

Bu nedir? Şaka mı? Otobüsün saatinin değiştiği böyle mi öğrenilir? Neyse atlayıp bir minibüse Avcılar`a doğru yola çıkıyoruz, yolda internetten E-60 hattının hareket saatlerine bakıyoruz, 7:00 arabası 6:50`de kalkıyor ve son araç bu değil, 8:30 için bir sefer daha koymuşlar. Ne güzel değil mi? 50 dakika Avcılar yolu, 15 dakika metrobüs durağı mücadelesi, 45-50 dakika da okmeydanı yolu, hafta harika başladı.

Akşam dönüş seferi de en son 18:30`du bunun yerine de bir ek sefer daha koyarak 19:30`a alınmış son sefer. Çok güzel çok, teoride her şey güzel ama pratikte öyle mi? Hayır tabi ki, sabah saatleri değiştiyse akşam da değişmiştir ve yazıldığı gibi 19:30 otobüsü vardır diyerek benim gibi yaklaşık 10-15 kişi durakta E-60 bekliyor fakat o da ne?

– 19:30 seferi yok!

– Neden yok?

– Yok işte!

– Nasıl yok işte? saatler yazıyor burada, sabah 07:00 arabası 06:50`ye alınmış, akşam son sefer de 19:30`a.

– Yanlış orada yazanlar.

– Hepsi mi yanlış? öyleyse 07:00 arabası neden gelmedi?

– Yok, akşam saati yanlış.

– …….

Kimin yanlışı? Neden düzeltilmedi? Hattın saatleri değişiyorsa bunu neden en azındaın bir hafta, 10 gün öncesinden insanlara duyurmuyorsunuz? Otobüsün kapısına, durağa veya yolcular tarafından görülebilecek herhangi bir yere neden bu konuda bir uyarı yazısı asmıyorsunuz? Bu kararı alıp, uygulamaya koyan kişiler otobüslerle insan taşıdıklarının farkında değiller mi acaba değişiklik öncesinde herhangi bir bilgi vermek akıllarına gelmemiş? Yoksa insan yerine mi koymuyorlar bizi?

Dünyanın en kolay, en basit işi iletişimken bunu imkansız hale getirmekte üstümüze yok malesef.

İletişim ve hizmet konusunda gösterdiğiniz özenden ve büyük başarıdan dolayı İETT`yi tebrik, bizlere daha iyi hizmet vermek için yapılan değişiklikleri bize bildirmeden yaptığın ve bu yüzden haftaya sinir harbi içerisinde başlattığın ve gün sonunda eve dönüş yolunda da aynı rezilliği aksatmadan tekrarladığın için teşekkür ederim.