Google Giriş Sayfasında Bir Şeyler Eksik

Google`a ilk girdiğinizde sadece logo, arama kutusu ve arama butonlarının olduğunu göreceksiniz.

Google

Sayfa içerisinde farenizi hareket ettirdiğiniz anda az önce görünmeyen bağlantıların çok yumuşak bir geçişle (fade in efekti ile) görünür hale geldiğini farkedeceksiniz.

Google

Hiç farenizi hareket ettirmeden aranacak kelimeyi yazıp enter tuşuna basarak arama işlemi yaparsanız bu bağlantıları görmeden arama sonucuna ulaşabilirsiniz. Google`ın bu sayede kendi sunucularında oluşan yükü hafifletmiş olacağına inanıyorum. Yoksa sırf artistlik olsun diye yapmış olamaz :)

Google`dan DNS hizmeti ve Youtube Yasağına Çözüm

Google`ın bulaşmadığı bir bu kalmıştı derken ona da el attı sonunda.  Gmail, Google Docs, Gtalk, Picassa ve daha bir çok servisi kullanıcılarına ücretsiz sunan Google artık Google Public DNS adı altında dns hizmeti de sağlıyor.

OpenDNS bu durumdan ciddi ölçüde etkilenecektir sanırım, zira her erişilemeyen ya da hatalı girilen adres sonucunda gösterilen arama sayfası sayesinde aylık 20.000$ gibi bir rakam elde ettiği söyleniyor.

Google`ın bu hizmeti sunmasını kimileri diğer hizmetlerinde olduğu gibi olumlu karşılasada kimileri Google`ın yavaş yavaş tekelciliğe doğru yöneldiğini düşünüyor. Sunduğu dns hizmeti sayesinde internet trafiğini hem kontrol edebileceğini hem de şuan elde ettiği bilgilerden çok daha fazlasını elde edebileceklerini, bu sayede reklam gelirlerini çok daha fazla arttırabileceklerini düşünüryorlar.

Aslında pek de haksız sayılmazlar, sonuçta Google`ın dns sunucularını kullandığınız taktirde internette ziyaret edeceğiniz her siteyi önce Google`a söylemiş oluyorsunuz. Bu sayede Google kendisine üye (Gmail vb hizmetlerinin kullanıcıları) olan veya olmayan tüm kullanıcıların internetteki kullanım alışkanlıklarını çok daha rahat ve doğru bir şekilde elde edecek. Bu ve benzeri bilgilerin sadece daha iyi hizmetler sunmak amaçlı kullanılacağı düşüncesi hoş ama bu verilerin kötü amaçlı kullanılma ihtimalini de düşünmek gerekiyor sanırım.

Zamanında Microsoft`a bilgisayarımızdaki tüm verilere erişebilirler hatta erişiyorlar diyen bir çok insan Google`a kendi elleriyle teslim ediyor bu bilgilerini.

İşin Youtube tarafına bakacak olursak eğer, Türk Telekomun veya kullandığınız servis sağlayıcınızın standart dns sunucuları üzerinden internete çıkan kullanıcılar youtube sitesine girmeye çalıştıklarında sitenin mahkeme kararıyla engellendiğini gösteren bir sayfa görmekteydiler. Bu sorunun çözümü için OpenDNS kullanmaktaydı insanlar. Tabi kesin çözüm değildi bu, zaman zaman erişelemiyordu yine. Google daha önce satın alarak kendi bünyesine kattığı Youtube sitesine kendi dns sunucuları üzerinden sorunsuzca erişmenizi sağlıyor.

Google Public DNS hizmetinin IP adresleri şöyle;

  • 8.8.8.8
  • 8.8.4.4

Ne kadar da akılda kalıcı değil mi :)

OpenDNS hizmetinin IP adresleri ise şöyle;

  • 208.67.222.222
  • 208.67.220.220

Google`ın sunduğu dns hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak ve bilgisayarınızdaki dns ayarlarını değiştirmek için Using Google Public DNS sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Konu ile ilgili açılan ve olumlu olumsuz bir çok yorumun yapıldığı friendfeed`deki şu başlıklara mutlaka bir göz atın; #1, #2

Google Translate`den Sesli Çeviri Hizmeti

Google`ın bizlere sunduğu hizmetlerden birisi olan Google Translate artık İngilizce`ye yapılan çevirileri seslendirmeye de başladı. Daha siz çevirilecek olan metni yazmaya başladığınız sırada Google Translate`in eş zamanlı olarak çeviri yapmaya başladığını da belirtmem gerekiyor.

Türkçe`den İngilizce`ye çeviri

Google Translate ile İngilizce`ye yapılan çeviriyi dinleyerek okunuşunu öğrenmenin dışında, çeviri yapılacak kaynağı da İngilizce seçip ingilizce bir metni yazarak İngilizce okunuşunu da dinleyebilirsiniz.

İngilizce`den İngilizce`ye çeviri

Google`dan Arama Yardımı

google_intellisense

İnternet tarayıcınızda daha önceden ziyaret ettiğiniz site adreslerine sadece bir kaç harfini yazarak tekrar ulaşmanızı sağlayan “otomatik tamamlama” diye bilinen bir özellik vardır. Bu özelliği bazı büyük e-ticaret siteleri ve içeriği çok fazla olan web sitelerinde de zaman zaman görüyoruz. Örneğin HepsiBurada.com sitesinden bu özelliği arama kutusuna bir kaç harf yazarak görebilirsiniz.

Daha önce sadece ingilizce sayfasında ve ingilizce kelimeler için veren Google artık bu özelliği Türkiye sayfası içinde vermeye başladı.

Arama yapmak için bir kaç harf yazdıktan sonra açılan listeden doğru kelime yada kelimeleri seçip aramanızı yapabilirsiniz. Aynı zamanda açılan listede her kelime yada kelime bloğu için kaç sonuç olduğunuda görebiliyorsunuz.

Google`dan Çeviri Hizmeti

Google, kullanıcılarına sunduğu ücretsiz hizmetlere bir yenisini daha ekledi; Google Translate.

Henüz beta aşamasında olan Google Translate ile ister metinleri, ister web sitelerini bir kaç saniyede farklı dillere çevirebiliyorsunuz ve buna Türkçe`de dahil.

Çeviriler için mükemmel diyemeyiz fakat yeterli sayılabilecek seviyede Türkçe`ye çeviri yapabiliyor. Okumaya devam et

Ülkemizde Turizm, İnternet ve Google

Ne kadar web tasarımı ile ilgilensemde aslında turizm işletmeciliği mezunuyum ve ülkemizdeki turizm sektörünün interneti ne kadar verimli kullanıp kullanmadığını fırsat buldukça takip etmeye çalışıyorum.

Oteller açısından bakarsak genelde gördüklerim ise küçük oteller ve genç işletmecilere sahiplerse yada babalarından devralmış üniversite mezunları sahipleri varsa bunlar interneti ellerinden geldikçe verimli kullanmaya çalışıyorlar. Büyük oteller ise zaten internetteki turizm firmaları ayaklarına kadar gittikleri için genelde pek fazla bir şey yapmıyorlar diyebilirim. Tabi bu bahsettiğim küçük oteller, ülkemizin kültürel açıdan zengin olan bölgelerindeki küçük oteller…

Ülkemizde internetin hala önemini, gücünü kavrayamamış bir çok sektör ve bu sektörlerde çalışan insanlar olduğu gibi internetin evrenselliğini kullanmaya en çok ihtiyaç duyan turizm sektöründe de durum pek iç açıcı değil…

Bu konuyla ilgili Web Girişim isimli e-dergide Google Türkiye ile yaptıkları çok güzel bir röportajı yayınlamışlar… Mutlaka vakit ayırıp okumanızı tavsiye ederim…