WordPress ve FriendFeed El Ele

Wordpress & FriendFeed

WordPress alt yapısını kullandığınız bir blogunuz var, FriendFeed`de kullanıyorsunuz, o zaman bu ikisini birleştirmek şart.

Nasıl yapıyoruz; öncelikle blogunuzun rss adresini friendfeed hesabınıza dahil ediyorsunuz, böylece blogunuzda yazdığınız yazılar en hızlı haliyle friendfeed`e aktarılıyor. Sonra şu adresteki WordPress FriendFeed Comments eklentisini kuruyorsunuz. Kurulum işlemi ardından friendfeed üzerinden yapılan yorumlar blogunuzda ilgili yazınızın hemen altındaki yerini alıyor…

Kurulum ve sonrasında yapılması gereken işlemler burada bulabilirsiniz…

Bu eklenti için Gürken Oluç`a teşekkür ederim…

Kullanışlı FireFox Eklentileri

firefoxSizlere benim sıkça kullandığım bazı FireFox eklentilerinden bahsetmek istiyorum. Sizde benim gibi web tasarımı ile uğraşıyor veya en azından internette benim gibi çok fazla zaman harcıyorsanız işinize yarayacağını düşünüyorum bu eklentilerin.

Kiminiz anlatacağım eklentilerin bazılarını biliyorsunuz, kiminiz hiç duymamış olabilirsiniz, hatta eklenti nedir diye bile soranınız olabilir. Bu sebeple kısaca firefox tarayıcısından ve eklentilerden bahsederek başlıyorum yazıma ama önce yazıda bahsedilen eklentilerin listesini yazalım…

 1. CssViewer
 2. DND Domain Details
 3. Dummy Lipsum
 4. Firebug
 5. Kgen
 6. Quick Restart
 7. Screen Grab
 8. TinyUrl Creator
 9. Url Link
 10. Window Resizer
 11. WordPress Helper

Okumaya devam et

Gmail`e Tema Desteği Geldi, Ortalık Şenlendi

Gmail hizmetini kullananlar artık maillerine seçtikleri temaya sahip bir arayüzden bakabilecekler.

Daha önce firefox kullanıcıları Stylish adındaki özel bir eklenti ile Gmail temalarını değiştirebiliyorlardı fakat bu sadece o eklentinin kurulu olduğu firefox tarayıcısında çalışıyordu. Yani farklı bir bilgisayardan girdiklerinde seçtikleri temayı kullanamıyorlardı.

Artık Gmail tema desteğini kendisi veriyor. Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra Ayarlar sayfasında en sağda bulunan Temalar sekmesine geçerek listedeki temalardan istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Bu işlem ardından Gmail hesabınıza hangi bilgisayardan veya tarayıcıdan girerseniz girin seçtiğiniz tema ile kullanıyorsunuz Gmail hesabınızı.

Okumaya devam et

Lorem ipsum dolor sit amet…

Web tasarımı ile uğraşıpta “Lorem İpsum”u bilmeyen tasarımcıyım demesin :) Şaka bir yana bende ilk zamanlarda “bu ne ya ?”, “hangi dilde yazmışlar ?” gibi bir çok varyasyonu türetilebilicek sorular soruyordum bu kelimeleri gördüğümde. İş sadece o iki kelimeden ibaret olsa neyse, ardından gelen anlamsız, cümleye benzeyen metinlere ne demeli…

Okumaya devam et

Kategori ve Etiketlerin Kaybolması

Blogunuzdaki kategorilerin ve etiketlerin bir anda kaybolduğunu gördünüz. Bunun üzerine sinirle yönetim paneline girerek kategorileri ve etiketleri tekrar eklemeye karar verdiniz. Fakat oda ne eklemeye çalıştığınız herşeyin zaten var olduğuna dair bir uyarı alıyorsunuz. İyi, var ama nerde ???

Okumaya devam et