Kitap Fuarında Bir Gün

Bu yıl 30. su düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuar`ına gittik fuarın 2. gününde.

Kapıdan girdiğimde aklıma gelen ilk şey “Ağaç Katliamı” oldu. Fuardaki tüm kitaplar geri dönüştürülmüş kağıtlardan basılmış olsa bile, en azından bir kereye mahsus o ağaçlar kesildi. Neyse.

O rengarenk, gösterişli stantların arasında dolaşırken üst üste yığılmış kitaplara baktığımda yakın bir gelecekte yeni çıkacak olan kitapların e-kitap ismiyle dijital bir ortamda yayınlanacağını düşününce acaba bu fuarlar o zaman nasıl olacak dedim kendi kendime. Her stantta bir kaç adet dijital kitap okuyucu ya da tablet bilgisayar olacak, gelen ziyaretçiler bu cihazlardan kitapları inceleyecekler. Kendi tablet veya dijital kitap okuyucusu olanlar ise stantlardaki bir dağıtıcı bilgisayara/sisteme bağlanarak o stanttaki kitaplar hakkında bilgi alabilecekler. Fuarlarda dağıtılan broşürler vb. şeylere artık gerek kalmaz. Bu durumda fuara gitmeden de bu gerçekleşebilir, fuarlar ayağımıza gelmiş olur :) Yeterince asosyal değiliz zaten, iyice yalnızlaşırız sanırım.

Fuara liseye bu sene başlayan kuzenim Simge ile birlikte gittik. Aradığı ders kitapları için üretici/dağıtıcı firmaların standını aramak biraz yorucuydu, tam “şu akıllı telefonlar için bir uygulama yapan olmamış mı?” diye söylenirken bir afiş gördük; “Tüyap 30.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı hakkında bilmek istediğiniz her şey artık size daha yakın” gibi bir şeyler yazıyordu. Fuar alanındaki tüm firmaların stantlarının nerede olduğu ve daha bir çok bilgiye rahatça ulaşabileceğimiz yazılıydı. Tam da aradığım şey bu diye düşünürken uygulamaya nasıl ulaşabileceğime baktım ama herhangi bir adres, uygulama adı ya da en mantıklı çözüm olarak bir QR Code/Microsoft Tag aradı gözlerim ama maalesef yoktu. Ben de telefonumun uygulama marketinde (App Store) arama yaparak ulaşmaya çalıştım; “Tüyap, Tuyap, Fuar, Kitap Fuarı” gibi aramalarım maalesef sonuç vermedi, ne güzel değil mi :) Bu aramalarımda sadece bir uygulama çıkıyordu ama maalesef o bahsedilen uygulama değildi. Yazıyı yazarken (26-11-2011) tekrar aradığımda artık ilgili aramalarda 2 uygulama çıkıyordu ve aramıza yeni katılan uygulama fuarda bahsedilen ve benim aradığım uygulamaydı ve iş işten çoktan geçmişti artık :)

Daha önce bir kitabını okuduğum ve uzun zamandır başka bir kitabını daha almak istediğim fakat bir türlü almadığım Wilbur Smith kitaplarından bir tane aldım. Bu arada sonradan öğrendim ki bu kitaplar bir seriymiş ve ben tam ortasından başlamışım :) Aldığım kitap ise serinin ilk kitabıymış.