Google Giriş Sayfasında Bir Şeyler Eksik

Google`a ilk girdiğinizde sadece logo, arama kutusu ve arama butonlarının olduğunu göreceksiniz.

Google

Sayfa içerisinde farenizi hareket ettirdiğiniz anda az önce görünmeyen bağlantıların çok yumuşak bir geçişle (fade in efekti ile) görünür hale geldiğini farkedeceksiniz.

Google

Hiç farenizi hareket ettirmeden aranacak kelimeyi yazıp enter tuşuna basarak arama işlemi yaparsanız bu bağlantıları görmeden arama sonucuna ulaşabilirsiniz. Google`ın bu sayede kendi sunucularında oluşan yükü hafifletmiş olacağına inanıyorum. Yoksa sırf artistlik olsun diye yapmış olamaz :)

Google`dan Arama Yardımı

google_intellisense

İnternet tarayıcınızda daha önceden ziyaret ettiğiniz site adreslerine sadece bir kaç harfini yazarak tekrar ulaşmanızı sağlayan “otomatik tamamlama” diye bilinen bir özellik vardır. Bu özelliği bazı büyük e-ticaret siteleri ve içeriği çok fazla olan web sitelerinde de zaman zaman görüyoruz. Örneğin HepsiBurada.com sitesinden bu özelliği arama kutusuna bir kaç harf yazarak görebilirsiniz.

Daha önce sadece ingilizce sayfasında ve ingilizce kelimeler için veren Google artık bu özelliği Türkiye sayfası içinde vermeye başladı.

Arama yapmak için bir kaç harf yazdıktan sonra açılan listeden doğru kelime yada kelimeleri seçip aramanızı yapabilirsiniz. Aynı zamanda açılan listede her kelime yada kelime bloğu için kaç sonuç olduğunuda görebiliyorsunuz.